Podsumowanie Piękno Kaszub
Podsumowanie Miejsko-Gminnego Konkursu Plastycznego „Piękno Kaszub” – edycja 2025
29 maja 2025 r. w klimatycznych wnętrzach Wiejskiego Domu Kultury w Ogorzelinach odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Miejsko-Gminnego Konkursu Plastycznego dla klas I-III „Piękno Kaszub”, przebiegającego w tym roku pod hasłem: „Pocztówka z Kaszub”. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Ogorzelinach.
Konkurs był kolejnym pięknym krokiem w kierunku pielęgnowania dziedzictwa kaszubskiego. Na konkurs wpłynęły 62 prace z 11 szkół podstawowych miasta i gminy Chojnice – wszystkie pełne barw, pomysłów i dziecięcej wyobraźni.
Zadaniem uczestników było stworzenie pracy plastycznej w formacie A3, techniką dowolną, która miała oddać ducha Kaszub poprzez formę artystycznej „pocztówki”, wzbogaconej o elementy wzoru kaszubskiego. Komisja konkursowa stanęła przed niełatwym wyzwaniem! Po długich obradach przyznano 10 nagród głównych, 10 wyróżnień oraz jedną wyjątkową nagrodę specjalną.
Nagroda niespodzianka!
Szczególną niespodzianką była nagroda specjalna ufundowana przez Eksperymentarium Chojnice – BON na organizację urodzin dla 14 osób! Trafiła ona do Zofii Gierczyckiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach, której praca ujęła komisję prostotą, autentycznością i doskonałym ujęciem tematu.
Artystyczną oprawę uroczystości uświetniły występy uczniów naszej szkoły:
– Oliwia Krzoska z klasy III zaprezentowała wiersz w języku kaszubskim „Czemù lecysz?”, a uczniowie klasy II, przygotowani przez panią Kamilę Oziemkiewicz, zatańczyli dwa kaszubskie tańce - „Kowal” i „Szewiec”. Występy spotkały się z gorącym aplauzem i stworzyły niezwykle ciepłą, radosną atmosferę.
Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich sponsorów, bez których nie byłoby możliwe przygotowanie tak atrakcyjnych nagród dla laureatów:
- https://www.facebook.com/ginterchojnice
- https://www.facebook.com/zamarte
- https://www.facebook.com/EksperymentariumChojnice
- https://www.facebook.com/basenchojnice
- https://www.facebook.com/ZZONowyDwor35
- https://www.facebook.com/bagietkapiekarnia , która zadbała o pyszny, kaszubski poczęstunek.
Dziękujemy również dyrektorowi szkoły, panu Arturowi Jasterowi, za wsparcie i udział w wydarzeniu, a nauczycielom i opiekunom artystycznym – za zaangażowanie i inspirację. Szczególne słowa uznania kierujemy do pani Marzeny Zgrzebniak oraz pracowników WDK w Ogorzelinach za życzliwą współpracę i wspaniałą kaszubską gościnność. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, nauczycielom i rodzicom – to dzięki Wam możemy z dumą pielęgnować i promować piękno kultury kaszubskiej wśród najmłodszych.
Do zobaczenia za rok – z nową inspiracją i niezmiennym zachwytem dla kaszubskiej tradycji!
Organizatorzy:
Katarzyna Kniter
Natalia Lubińska


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!