Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Innowacja jest realizowana na technice w kl. IV, w kl. V i w kl. VI, zajęcia odbywają się po 1 godzinie tygodniowo.
Zajęcia zakładają nabywanie wiadomości i umiejętności technicznych podczas wykonywania różnych konstrukcji – wytworów technicznych w formie „projektów technicznych” na podstawie programu nauczania ogólnego techniki dla klas IV – VI szkoły podstawowej „Działaj z Jawi” autorstwa Witolda Jakubka.
Każdy z projektów składa się z zadań technicznych określanych jako „podprojekty”. Jest to nowatorskie rozwiązanie programowe, organizacyjne i metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy szkoły. Wprowadzona innowacja organizacyjno-metodyczna w pełni służy realizacji podstawy programowej i programu nauczania. Polega na zmianie organizacji techniki oraz sposobu ich prowadzenia.
Innowacja objęła dotyczy zmiany w procesie nauczania i uczenia się w zakresie stosowania nowych metod i form pracy z uczniem. Wiodącą metodą pracy na zajęciach techniki jest metoda działania praktycznego oparta o metodę projektu.
Każdy uczeń indywidualnie realizuje projekt edukacyjny /w tym roku szkolnym 2024/2025/:
- w kl. IV – projekt „Samolot”,
- w kl. V – projekt „Ślizgacz”,
- w kl. VI – projekt „Dźwig”.
Każdy projekt daje możliwości realizacji całego cyklu działalności technicznej: rozpoznawania, projektowania, konstruowania, programowania, wytwarzania, eksploatowania i likwidowania.
Wszystkie prace wytwórcze kształtują u ucznia nawyki fazowej działalność technicznej i świadomość celowości działań w poszczególnych fazach.
Uczniowie mają możliwość poszerzenia projektów o własne pomysły, rozbudowania istniejących elementów projektu, w zależności od własnego pomysłu i twórczego podejścia.